1. BİLGİ FORMU

  2. Bilgi edinmek mi istiyorsunuz?
  3. Tercih ettiğiniz dönüş yöntemi
  4. Mesajınız incelendikten sonra en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır.

Sanat. İnsan hayatında ki mutluluk ve huzurun anahtarı... Toplumun karmaşık hayatı içinde, estetik anlayışının ve ayrı bir dünyanın başladığı nokta... Ve tüm sanat dallarını bünyesinde toplayan zarafetin sembolü bale...

Bugün sanat eğitiminin gerekliliği ve insan hayatına kazandırdığı artı değerler tartışılmaz bir gerçek olarak karşımızdadır. Tiyatro, mim, müzik, resim ve hemen hepsinin bir araya geldiği bale, ilk olarak akla gelen sanat dalıdır.

Toplumda sanat eğitimi alan bireylerin kendi ile barışık, gelecekten umutlu yaşam içindeki değişik amaçları da keşfetmiş kişiler olarak hayatlarına devam ettikleri tartışılmaz bir gerçektir. İleride sanatı bir meslek olarak seçenler dışında, çok az sayıda genç insan mesleklerinin yanında ciddi bir sanat eğitimini de almış olabilmenin ayrıcalığını yaşayabilmektedir. Bu ayrıcalık, çocuklarımıza ömür boyu verebileceğimiz en büyük armağandır.

Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli, özverili, algılamadaki gelişimin temellerini atan, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir bale eğitimi...

Bale eğitiminde enstrüman vücut'tur. Bu nedenle, çocuğun anatomik yapısı gözetilmeden verilen yüklemeci ve gösterişe dayanan eğitimin zararları, ömür boyu sürmekte ve en önemlisi balenin düşünsel ve zeka ile ilgili boyutunu da etkileyerek asıl amacından uzaklaşmaktadır.

Ağaç yaşken eğilir sözünden hareketle çocuğun anatomik gelişiminin üzerinde bir eğitim anlayışını benimsemek mümkün değildir. Her şeyin bir zamanı, her adımın ve her hareketin, çocuğun bilimsel gelişimine göre göz önünde bulundurulması gereken bir sırası vardır. Bu nedenle küçücük bedenleri eğitmek ciddi bir sorumluluk işidir.

Bu anlayışla eğitim hayatına başlayan Mavi Nota Bale ve Müzik Kursu, bilimsel temelleri olan tüm veriler ışığında ve devamlı gelişen bir çizgide eğitim hizmetini sürdürmektedir.

Bale eğitimi 4-7 yaş grubuna yönelik baleye giriş dersleri ve 8 yaş üstü için akademik bale eğitimi şeklinde olup, başarılı öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma verilmektedir. Yeni başlayanlar fiziksel uygunluğu incelendikten sonra, daha önce bale yapmış öğrenciler ise seviyesi tespit edildikten sonra uygun sınıflara kabul edilirler. Okulun eğitim kadrosu konservatuar mezunu ve Royal Academy of Dance'a kayıtlı, hocalık diploması almış öğretmenler ve çocuklarla iyi bir diyalog kurabilen ve onların her türlü sorunuyla ilgilenen uzman kişilerden oluşmaktadır. Deneyimli öğretmenlerin verdiği bale eğitimi, üstün bir sanat zevki geliştirmenin dışında çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine de büyük katkıda bulunmaktadır. Bale derslerinin piyano eşliğinde yapılması, öğrencinin müzikal açıdan gelişmesini sağlamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığınca Onaylı Müfredatımız

HAZIRLIK DÖNEMİ (Yuva, Başlangıç ve Hazırlık sınıfları)

İLK DEVRE

ORTA DEVRE

LİSE DEVRESİ

YÜKSEK (İLERİ) DEVRE,

bölümlerinden oluşmaktadır. Programda başarılı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı diploma verilir. Bale ders saatleri yeni başlayanlar için 2 saatle başlayıp sınıf büyüdükçe artmaktadır.


PROGRAMIN AMACI

Öğrencinin doğru bir bale eğitimi almasını sağlamak,

Bale eğitimi ile öğrencilerin fiziksel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunmak,

Öğrencilerin sanatsal yeteneklerine yön vermek,

Öğrencinin bale sanatının yanı sıra diğer sanat dallarını da tanımasını ve

sevmesini sağlamak, iyi bir sanatsever olmalarına olanak tanımak,

Müzikaliteyi, ritim ve dans duygusunu kuvvetlendirmek.


Tüm öğrencilerimizin iyi bir temel eğitim alması en önemli hedeflerimiz arasındadır. Sağlam bir temel, baleyi meslek olarak seçecek çocuklarımızın ileride dansçı ve öğretmen olarak kariyer edinmelerini kolaylaştıracak, baleyi hobi olarak seçen öğrencilerimizin ise bale sanatını sevmesini, iyi birer seyirci ve dinleyici olmalarını sağlayacaktır.

Bale saflığın, güzelliğin, hafifliğin ve zarafetin doruk noktasıdır. Tüm hareketler eforsuz olarak görülür; yer çekimine karşı koyulduğu hissini verir. İyi icra edildiğinde bale, en yüksek sanat formlarından biridir. Dansçılar bedenlerindeki kontrol ve ifade etme yeteneği ile duygularını dile getirirler.

İnsanoğlu varoluşundan beri dans etmiştir. Duygu ve düşüncelerini dans ederek anlatmış, kendini sözleriyle ifade etmesinden çok önce dans yoluyla ifade etmiştir. Bale ise dansın en gelişmiş, en estetik formlarından biridir. Bale yüzyıllar boyunca evrim geçirerek sadece kralların ve saraylıların yaptığı ve seyrettiği bir eğlence formundan, bugün kitlelere mal olmuş bir sanat dalı haline gelmiştir. Balenin dili evrenseldir; dünyanın her yerinde fikirler, duygular, temalar ya da saf güzellik, dans yoluyla seyirciye aktarılabilir. Bale seyrettiğimizde insan vücudunu en estetik, en kusursuz hali ile seyrederiz; bale eğitimi ile dansçının her kasını kontrol ederek, teknik açıdan mükemmele ulaşmasına çalışılır. Teknik oluşunca dansçı bedenindeki kontrol ve ifade etme yeteneği ile duygularını seyirciye serbestçe aktarabilir. Doğru fiziksel özellikler, azim, zeka ve her şeyden önce yetenek, günlük doğru çalışmayla tekniğin oluşmasını sağlar. Kuvvet, estetik, dayanıklılığın yanı sıra estetik duygusu, müzikalite ve artistik yetenek de klasik bale dansçısının oluşması için çok önemlidir.

Dansçının enstrümanı vücududur. Bu nedenle eğitime erken yaşlarda başlanmalıdır. Doğru metotlarla deneyimli öğretmenlerin verdiği bale eğitimi, üstün bir sanat zevki geliştirmenin yanı sıra çocuğun sosyal ve fiziksel gelişimine de büyük katkıda bulunmaktadır. Erken yaşta başlanan bale eğitimi çocuğun kas ve kemik yapısını kuvvetlendirmekte, kendi bedenini keşfetmesini sağlamaktadır. Bunların yanı sıra derslerde klasik müzikle çalışmak öğrencinin müzik kulağını ve ritim duygusunu geliştirmekte, bir başka deyişle insan duyularını daha üst noktaya taşımaktadır.

3-4 yaşındaki çocukların hemen hepsi hareketlidirler. Koşup oynamaya, dans etmeye bayılırlar. Birçok anne ve baba bu bitmek tükenmek bilmeyen enerjiyi fark ederek çocuklarını bale dersine yönlendirirler. Çocuklar bu bale derslerinin kendilerini arkadaşlarından farklı kıldığı gerçeğini hemen anlarlar; mayo, patik, tütü gibi özel giysilere sahip olmak, gösteri yapabilme imkanı onlar için tatmin edici bir duygudur. Bazı dönemlerde derslerdeki disiplin, konsantre olma zorunluluğu, giderek zorlaşan hareketler, çocuğun ilgisinin azalmasına neden olabilir. Özellikle bu dönemlerde öğretmen ve ailenin işbirliği yapması ve öğrenciyi motive ederek desteklemesi şarttır.

Bale eğitiminde her adımın ve her hareketin bir sırası vardır. Bazı temel hareketlerin oturmasını sağlamadan daha güç ve gösterişli hareketlere geçmenin vücut için getireceği anatomik olumsuzluklar vardır. Motivasyon, öğrencinin yaptığı işin çevresi tarafından önemsenmesi ve yüreklendirilmesi, derslere girmeden önce hazırlanmasına yardım edilmesi, bale gösterilerine götürülmesi bu zor ve uzun eğitim sürecini başarıyla tamamlamasını sağlar. Derslere zamanında gelinmesi, girmeden önce saçların düzgün bir topuz yapılması, bale çalışma giysilerinin düzenli olması öğrencinin kendine olan güvenini ve konsantrasyonunu arttırır. Eğitimin düzenli ve kesintisiz devam etmesi başarı için şarttır.

Kızlarda pointe'e başlamak için (parmak ucuna çıkmak için) yaştan çok vücudun hazır olması önemlidir. Öğrencinin fiziksel ve teknik olarak hazır olmadan pointe'e çıkması yarardan çok zarar getirir. Pointe çalışması kusursuz bir duruş (postür) sağlanmadan, tüm vücutta koordinasyon gelişmeden, çok iyi demi-pointe (5 parmak üzerinde durmak) oluşmadan başlanmamalıdır. Çocuklarda ayaktaki büyüme yavaşlamadan pointe giyilmesi eklem aralarındaki kıkırdaklara zarar verir ve deformasyonlara neden olur. Bu da 10-11 yaşının altında kesinlikle pointe ile çalışılmaması gerektiğini gösterir. Pointe giymeden önce bilek ve ayak kaslarının kuvvetlenmesi şarttır. Doğru teknikle profesyonel bir dansçı rahatça otuz yıl, hiçbir sakatlık olmadan pointe kullanabilir. Kural olarak pointe'a başlama yaşı diye bir şey yoktur, öğrenci ancak hazır olduğunda pointe giymesine izin verilmelidir. Bu yaş on yaşın altında asla olmamalıdır.

Lecteur video pour

BİR ANI BIRAKIN...